Římskokatolické farnosti u kostela sv. Mikuláše a kostela sv. Kříže ve Znojmě

Téma týdne

Život je víc než Desatero

Byli jste povoláni ke svobodě. Ta svoboda však nesmí být záminkou, abyste se vraceli k prosazování sebe. Spíše si navzájem posluhujte láskou.“ (Gal 5,13)

25. 6. 2022, Rh

Život přináší situace, kdy se musíme rozhodovat, jak jednat. Pro lepší orientaci jsme dostali Desatero, které dává našemu jednání mantinely, které nás chrání, abychom neškodili druhým i sobě a neskončili v slepých uličkách.

Jen slepě dodržovat Desatero však pro naplněný život nestačí. Jsme povoláni k něčemu většímu, krásnějšímu a i náročnějšímu: k životu ve svobodě. Svoboda je dar. Bůh nás stvořil jako svobodné bytosti, ne jako nějaké loutky nebo roboty. Žít ve svobodě ale znamená odpovědně se rozhodovat nejen v rámci daných předpisů, ale často i nad jejich rámec.

Důležité je umět reagovat na potřeby kolem nás s ohledem na dobro druhých. Příkladem takového jednání je jednání Ježíšovo, kdy se obracel k lidem „bezbožným“, společensky i nábožensky zavrženým, nebo když uzdravoval v sobotu, ačkoli to bylo proti tehdejším předpisům.

To, jak se rozhodujeme, záleží na tom, čím své myšlení a jednání utváříme. Budeme-li žít v Boží blízkosti, necháme-li se inspirovat Ježíšovým myšlením a činy, pak můžeme zakoušet, že svoboda pro nás bude darem a důsledky našeho jednání budou pro tento svět obdarováním. Bude se lépe žít nejen nám, ale i blízkým kolem nás.

Tuto službu poskytuje www.vira.cz.